• Mekademet

למה צריך SEO לאתר? והאם זאת באמת חובה לכל האתרים?


איך נחשפתי לתחום SEOרב האנשים שנחשפו וממשיכים להחשף לתחום ה-SEO הם או בעלי עסקים קטנים שהחליטו לבנות אתר לבד, או יזמים אחרים שהחליטו למצוא דרך נוספת להרוויח כסף מעולם הדיגיטל. בדרך זו או אחרת הם נתקלים במצב כאשר האתר לא מביא תנועה, אף אחד לא קורה (אם זה אתר תדמיתי או בלוג) או לא קונה (אם זאת חנות אונליין). ואז הם מגלים את כל החשיבות של קידום אתרים אורגני במנועי חיפוש.


אני הגעתי לתחום בדרךיותר מפותלת. כאמא לתינוקות קטנים שתמיד עייפה וקצת על בייבי בלוז , שיטטתי הרבה באינטרנט. חיפשתי רעיונות ודרכים נוספות ליכולת או לעבוד מהבית או להביא תוספת פרנסה לבית. כך הגעתי לאטסי - פלטפורמה מעניינת למכירת עבודות יד ווינטאז'. חקרתי ולמדתי. נחשפתי לכל העבודה שכל בעלי חנות על פלטפורמה צריכים לעשות כדי לעמוד בתחרות מול חנויות ויוצרים אחרים. וכל זה אפילו עוד לפני עיסוק באיכות וכמות המוצרים עצמם. זה גרם לי להבין שכאמא לשני ילדים קטנים ועבודה כשכירה בחצי משרה אני לא אוכל להקדיש לזה זמן הנחוץ. אבל

כן המשכתי ללמוד על תהליך הקידום. הפעם לא על קידום של חנות עבודות יד על פלטפורמה אחת בודדת אלה על קידום כללי של אתרים במנועי חיפוש גדולים כמו GOOGLE.


מי צריך SEO.
מי צריך SEO? ומי יכול להסתדר בלי?

מה זה SEO

פניתי למקורות שונים של ידע ומידע ברשת. הבנתי שתחום קידום אתרים (שזה תרגום מאנגלית SEO - search engine optimization) מאוד רחב, מעניין. שזה עולם שלם. יש בו גם דרישה לידע טכני, ליכולת אנליטית, אבל גם ליצירתיות מסויימת. למרות תרגום קצת חופשי מאנגלית, קידום האתרים - הכוונה היא ליכולת של אתר להתאים את עצמו למערכת חיפוש של גוגל (או כל מנוע חיפוש רלוונטי אחר) ולהיות בדירוג כמה שיותר גבוה בהתאם לשאילתה של הגולש. כתוצאה מכך נוצרת תחרות בין אתרים על תשומת לב של הגולש. בהרבה מקרים לא מדובר רק על תשומת לב והתעניינות בלבד, אלא על תכל'ס כסף. במיוחד כשמדובר על אתרי איקומרס, על אפיליאיט (affiliate) או על אתרים תדמיתיים שעדיין מציעים שירותים כלשהם בתשלום. מטרת SEO היא לקדם את האתר בדירוג, לתת סיכוי יותר גבוה להיחשף לחיפוש של אנשים.

ככל שהמיקום בחיפוש האורגני יותר גבוה -> יותר סיכוי למשוך תשומת לב של הגולשים -> יותר תנועה לאתר -> יותר סיכוי לגידול כמות נרשמים/עוקבים/מזמיני שירות/רוכשי מוצרים.


למה צריך SEO.


ככל שהזמן עובר, הארנה החברתית והעסקית עוברת יותר ויותר לפעילות בחלל הדיגיטלי - להתארגנות קהילתיות ברשתות חברתיות, לעסקים קטנים ובינוניים שמעבירים את פעילותם לדיגיטל, לחנויות המצמצמות פעילות פיזית וסוגרות סניפים לוקאליים ומשקיעים הון לפרסום בדיגיטל ולפעילות אונליין. תופעה של פנדמיה עולמית COVID19 רק הדגישה והאיצה את המעבר הזה.


על מנת לשרוד ולנצח בתחרות בעולם הדיגיטלי שצומח מיום ליום ונוספים יותר ויותר שחקנים כל פעם, אתם חייבים SEO טוב לאתר שלכם. SEO - זה תהליך מתמשך ומתמיד שכולל פעולות שונות שיכוונו את האתר שלכם כמה שאפשר לטופ החיפוש. זה לא קורה ביום אחד. מצריך מספר רב של פעולות שונות באתר. ביניהן :

  • חיבור האתר לכלים אנליטיים שמאפשרים להחזיק "יד על הדופק" של האתר- מעקב שוטף על שאילתות של הגולשים, מצב האתר טכנית - דפים תקינים, קישורים בין הדפים לא שבורים, גם על מקורות תנועה, התנהגות הגולשים וכד'

  • בדיקה ועידכונים של ביטויי מפתח של האתר

  • טיפול בנושא תגי מטא כמו META TITLES, META DESCRIPTIONS, HEADINGS H1-H2

  • הקפדה על מבנה האתר היררכי בצורה נכונה

  • טיפול בתמונות שאמורות להיות לא כבדות ועם תיאור אלטרנטיבי (ALT)

  • הקפדה על תוכן האתר עדכני, מעניין, אותנטי

גם פעולות מחוץ לאתר חשובות לא פחות. ביניהן:

  • תמיכה לאתר עם שיווק תוכן לרשתות חברתיות

  • חיזוק מותג מקומי דרך GOOGLE MY BUSINESS

  • שיתופי פעולה (אורגניים עד כמה שאפשר) עם אתרים אחרים וקישורים חיצוניים.


מי לא צריך SEO


יחד עם כל הנאמר מעלה, עדיין יש מצבים ש-SEO הוא לא הדבר לגמרי נכון להשקיע בו, לפחות בשלבים הראשונים. כאשר מדובר על מוצר או שירות חדש. וחדש הכוונה שהאנשים טרם מודעים שדבר כזה קיים ולכן לא מקפידים לחפש אותו אפילו. או אם למוצר או שירות שלכם אין כמות מספקת של ביקוש ולכן אין לכם כמות מספקת של חיפושים בגוגל.

גם כאשר אתם צריכים תוצאה מהירה ומיידית, כמו למשל לשווק מוצרים שיש להם הגבלה על תוקף, או לדוגמה , אתם פשוט רוצים להיפטר ממוצרים/שירותים שכבר לא עדכניים וצריכים לפנות מקום למוצרים חדשים. כל המצבים כאלה לא יכולים להיעזר עם SEO בלבד. במקרים כאלה עליכם לפנות לקידום ממומן. זה יהיה או קידום ממומן בגוגל או/ו זה יהיה קמפיין ממומן ברשתות חברתיות. פה תקראו על יתרונות וחסרונות של קידום ממומן וכך תוכלו להחליט עד כמה זה רלוונטי לכם.


מקווה שהתקציר הזה על למה צריך SEO ולמי זה טוב ולמי זה פחות רלוונטי קצת ייתן לכם תמונת מצב כללית.


לשאלות נוספות, הצעות ושיתוף פעולהMEKADEMET

972-54-6510920